Połączenie przez FTP za pomocą Total Commandera

Jedną z podstawowych czynności przy tworzeniu stron internetowych jest przenoszeni plików na serwer. Takie możliwości oferuje nam prosty w obsłudze i darmowy program Total Commander.

Total Commander jest menadżerem plików, czyli programem, który w różnoraki sposób pozwala nam kopiować czy przenosić pliki pomiędzy dyskami, napędami lub serwerami, wyszukiwać pliki o wybranych nazwach lub wyszukiwać frazy wewnątrz plików tekstowych, masowo zmieniać nazwy plików zgodnie z wybraną regułą i wiele innych.

W tym wpisie chciałem skupić się przede wszystkim na jego funkcji pozwalającej połączyć się za pomocą protokołu FTP (File Transfer Protocol) z serwerem oraz przegrywaniu i zarządzaniu plikami znajdującymi się na nim.

Pierwszym etapem jest oczywiście instalacja Total Commandera, którego pobrać można m.in. ze strony totalcmd.pl. Po zainstalwaniu i uruchomieniu programu naszym oczom ukaże się okienko podzielone na dwie części. W każdej z nich wyświetlane są katalogi znajdujące się w wybranych miejscach na dysku lub serwerze.

 

Kopiowanie plików odbywa się zawsze z jednej do drugiej części okienka, poprzez zaznaczenie plików do skopiowania i przyciśnięcie przycisku F5 lub wybraniu operacji kopiowania z dolnego menu.

Teraz możemy przystąpić do utworzenia nowego połączenia FTP z serwerem – w tym celu klikamy z górnego menu Sieć -> FTP Połączenie (lub Sieć -> FTP Nowe połączenie, aby bezpośrednio przejść do dodawania nowego połączenia), które otworzy nam liste naszych zdefiniowanych połączeń FTP.

Jeżeli wcześniej nie definiowaliśmy żadnego lista będzie pusta.

Aby dodać nowe połączenie klikamy „Nowe połączenie” i w nowym okienku uzupełniamy jego szczegóły:

sesja – to nazwa pod którą na liście połączeń FTP będzie znajdować się nasze połączenie

nazwa hosta – adres serwera, z którym chcemy się połączyć

użytkownik – login do konta FTP

Uzupełnienie powyższych danych wystarczy do zdefiniowania nowego połączenia – ze względów bezpieczeństwa nie należy zapisywać haseł do kont FTP w Total Commanderze – wiele wirusów, wykorzystuje luki w programi do pobrania loginów i haseł i zainfekowania serwerów. Po utworzeniu nowego połączenia pojawi się ono na liście połączeń FTP. W celu nawiązania połączenia z serwerem zaznaczamy na liście odpowiednie połączenie i klikamy „Połącz” (dość intuicyjne :P). Jeżeli wcześniej uzupełnione dane są poprawne program poprosi o podanie hasła, a po jego uzupełnieniu nawiąże połączenie z serwerem.

W aktywnej części okienka programu pojawi się lista plików znajdujących się na serwerze. Teraz możemy już zarządzać plikami podobnie jak plikami znajdującymi się na naszym dysku np. kopiując pliki z dysku znajdujace się na jednej liście do drugiej pokazującej pliki na naszym serwerze.

Pliki wgrane na serwer możemy pobrać korzystając z dowolnej przeglądarki internetowej. Jeżeli wgraliśmy je do katalog, na który wskazuje nasza domena to możemy je pobrać uzupełniając wpisując nazwę naszego pliku razem z jego rozszerzeniem po ukśniku np. www.twoja-domena.pl/nazwa-pliku.zip (gdy plik znajduje się w katalogu dodajemy jego nazwę w przed nazwą pliku tzn. www.twoja-domena.pl/katalog/nazwa-pliku.zip).

Total Commander ma jeszcze wiele funkcji, o ktorych warto wiedzieć dlatego niebawem postaram się dokładniej opisać jego możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *